BİLGİSAYARIN BULUNUŞU

Bilgisayarın Tarihçesi


İngilizce’de bilgisayar (computer) kelimesi, “hesaplamak” (compute) kelimesinden türetilmiştir. Bu yüzden kaynaklar, bilgisayar tarihini insanların sayı sayma ve sayılarla işlem yapma ihtiyacına kadar dayandırmaktadır. Bu anlamda, sayıları işleyen ilk aygıt olarak kabul edilen ve milattan önce 1000’li yıllarda Doğu uygarlıklarında kullanılmış olan abaküs bilgisayarın atası sayılır. İnsanoğlu ilk defa abaküs kullanarak bir araç yardımı ile sayıları saymaya başlamıştır. Tarihsel süreç içerisinde kağıt ve kalemin bulunması ile sayılarla işlemler kağıt üzerine taşınmıştır. Abaküs; çağdaş hesap makinelerinin ve bilgisayarların atası sayılan hesap aygıtıdır. Abaküste amaç; toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yapmaktır. Babilliler'in buluşu olan abaküs, yüzyıllar boyunca ticarette büyük önem taşımıştır. Abaküsün temeli Girit ve Miken'e dayanır.17. Yüzyıla gelene dek abaküs ve kağıt kalem ile toplama işlemini gerçekleştiren başka bir makine keşfedilmemiştir.

1642 yılında Blaise Pascal, vergi toplayıcısı olan babasına yardım edebilmek için ilk basit hesap makinesini icat etmiştir. Bir tekerlekten oluşan ve üzerinde sayılar olan bu basit makine, hesap makinelerinin atasıdır.

1673 yılına gelindiğinde Alman Gottfried Wilhem von Leibniz, Pascaline’yi geliştirerek çarpma işlemi de yapabilen bir makine haline getirmiştir.


1820 yılında Fransız Charles Xavier Thomas de Colmar, dört işlem yapabilen bir hesap makinesi icat etmiştir. Colmar’ın icat ettiği makine üzerinde çalışarak ‘Arithometer’ adı verilen bir mekanik hesap makineleri kullanılmaya başlanmıştır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !